Wybierz drogerie:

07 lutego 2023

Zaczerwienienia skóry u dzieci i niemowląt

Pielęgnacja

Skóra najmłodszych dzieci charakteryzuje się dużą wrażliwością. Ze względu na ciągle rozwijający się płaszcz lipidowy oraz osłabionymi umiejętnościami ochrony przed mikroorganizmami, pielęgnacja dziecięcej cery stanowi prawdziwe wyzwanie dla rodziców i opiekunów noworodków. Co zrobić, gdy pojawia się zaczerwienie skóry u dzieci? Co może być tego przyczyną, jak zapobiegać problemom dermatologicznym oraz w czym może pomóc krem na podrażnienia dla dzieci? Przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowy poradnik, który pomoże Ci uporać się z tym wyzwaniem.

Zaczerwienienie skóry u dzieci – skąd się bierze?

Problem zaczerwienienia skóry u dzieci jest bardzo powszechny – musisz pamiętać, że bardzo często nie jest Twoją winą, a jedynie efektem oddziaływania trudnych dla cery malucha czynników zewnętrznych. Dlaczego tak się dzieje? Co może być powodem uciążliwych zaczerwienień?

Specyfika dziecięcej skóry

Przyjrzyj się cechom skóry noworodka – jest ona ogromnie wrażliwa, a do tego nawet do 10 razy cieńsza niż u dorosłych. Słabiej wiąże wodę, a co za tym idzie – jest narażona na bardzo szybkie przesuszanie. Nie potrafi ochronić się jeszcze przed mikroorganizmami, więc istnieje duże ryzyko problemów związanych z ich obecnością w środowisku. Do tego weź pod uwagę niezakończony proces keratynizacji skóry, który przekłada się na podatność na urazy.

Przyczyny zaczerwienienia mogą być różne – od alergii (zarówno wziewnej, jak i pokarmowej), przez podrażnienia mechaniczne, skórę skłonną do podrażnień, zmiany przejściowe związane z rozwojem dziecka, aż po tzw. rumień noworodkowy. Musisz uważnie obserwować skórę malucha, by stwierdzić, skąd biorą się zaczerwienienia skóry u dzieci.

Więcej na temat tego, co powoduje zaczerwienienia skóry u niemowląt, pisaliśmy w osobnym artykule – polecamy go Twojej uwadze.

Krem na podrażnienia dla niemowląt – wybierz właściwe rozwiązanie

Jak krem na zaczerwienienia skóry u niemowląt może pomóc zaczerwienionej skórze Twojego dziecka? To dość proste – jeśli pojawia się problem, należy mu zaradzić. Bardzo często zaczerwienia nie mają wcale podłoża chorobowego i nie są żadnymi odchyleniami od normy, a jedynie jednym z wyzwań na początkowym etapie rozwoju skóry dziecka po narodzinach. Dlatego w wielu przypadkach zamiast sięgać po mocniejsze środki, wystarczy zmienić kilka elementów codziennej rutyny i dodać do dziecięcej kolekcji delikatne kosmetyki, które pomogą na zaczerwienienia.

Pamiętaj – jeśli widzisz wyraźnie, że przez zaczerwienienia Twoja pociecha źle się czuje, nie zwlekaj i od razu podejmij działanie. Równolegle ze zintensyfikowaną pielęgnacją cery maluszka warto zacząć szukać w okolicy sprawdzonego pediatry lub dziecięcego dermatologa, który pozwoli stwierdzić jednoznacznie, jaka jest przyczyna zaczerwienień i czy krem na zaczerwienienia skóry u dzieci wystarczy, czy trzeba poszerzyć diagnostykę. A jeśli maluch ma gorączkę i wyraźny dyskomfort, nie zwlekaj i zacznij od wizyty u lekarza.

Jak wybrać odpowiedni krem na podrażnienia dla dzieci?

Wybierając kosmetyki do skóry dziecka warto mieć na uwadze funkcje, jakie powinny one spełniać. Gdy mówimy o podrażnieniach i zaczerwienieniach, niezwykle ważne są składniki pielęgnacyjne, które muszą znaleźć się w kremie na zaczerwienienia skóry u niemowląt. Dobrze wybrać produkty z pantenolem i gliceryną, które przeciwdziałają stanom zapalnym. Z drugiej strony przydają się takie składniki jak tlenek cynku, lanolina czy alantoina, a także witamina F. W produkcie Cudocell znajduje się również bipoloimer DBC, czyli dibutyrylochityna, składnik stosowany m.in. w leczeniu ran, tworzący na powierzchni skóry swego rodzaju barierę ochronną. To wyjątkowe połączenie składników, które jednocześnie odżywi i wesprze cerę dziecka.

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz