Wybierz drogerie:

21 lutego 2021

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Pielęgnacja

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie, jak dbać o skórę dziecka w okresie pieluszkowym, by zapewnić mu jak największy komfort?

Pielęgnacja skóry u dziecka

Pielęgnacja skóry dziecka w okresie noszenia pieluch polega na unikaniu silnie alergizujących środków myjących oraz preparatów piorących. Ubranka przeznaczone dla noworodków i niemowlaków powinny być wykonane z materiałów nie powodujących otarć naskórka, np. wysokiej jakości bawełny. Powinna to być również odzież skutecznie odprowadzająca wilgoć, zapewniająca dostęp powietrza do skóry, a więc zapobiegająca zarówno jej przegrzaniu, jak i oziębieniu. Do kąpieli możemy stosować naturalne emolienty. Należy zwracać uwagę, aby skóra dziecka była całkowicie osuszona po kąpieli.

Istotną przyczyną powstawania oparzeń pieluszkowych jest zbyt rzadka zmiana pieluch, a także stosowanie nieodpowiednich środków do ciała dziecka oraz do higieny intymnej. W głównej mierze powodem pojawienia się omawianych zmian jest niedokładna higiena okolic, w tym fałdów skórnych. Do pielęgnacji najlepiej sprawdza się woda w temperaturze pokojowej, z użyciem naturalnych płatków kosmetycznych. Każdorazowo po zmianie pieluszki najlepiej wietrzyć miejsca narażone na działanie kału i moczu np. pod przykryciem tetrowej pieluchy. Warto pomyśleć o kupnie pieluszek wielorazowych z wymiennymi wkładami. Zastosowanie znajdą również pieluchy bambusowe.

Przy pielęgnacji warto stosować kremy nawilżające i regenerujące. Stosowanie ich powinno się odbywać  po uprzednim oczyszczeniu i osuszeniu okolic intymnych. Należy również odczekać kilka minut aby pozwolić na wchłonięcie się warstwy nałożonego produktu.

mgr Marta Miętus

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz
11 stycznia 2022 #Zdrowie

Odpieluchowanie dziecka – jak rozpoznać, czy to już właściwa pora?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest właściwa pora na odpieluchowanie dziecka? Jaki wiek jest odpowiedni na przygotowanie malucha do samodzielnego korzystania…

Zobacz