Skóra najmłodszych dzieci charakteryzuje się dużą wrażliwością. Ze względu na ciągle rozwijający się płaszcz lipidowy oraz osłabionymi umiejętnościami ochrony przed mikroorganizmami, pielęgnacja dziecięcej cery stanowi prawdziwe wyzwanie dla rodziców i opiekunów noworodków. Co zrobić, gdy pojawia się zaczerwienie skóry u dzieci? Co może być tego przyczyną, jak zapobiegać problemom dermatologicznym oraz w czym może pomóc krem na podrażnienia dla dzieci? Przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowy poradnik, który pomoże Ci uporać się z tym wyzwaniem.
Problem zaczerwienienia skóry u dzieci jest bardzo powszechny – musisz pamiętać, że bardzo często nie jest Twoją winą, a jedynie efektem oddziaływania trudnych dla cery malucha czynników zewnętrznych. Dlaczego tak się dzieje? Co może być powodem uciążliwych zaczerwienień?
Przyjrzyj się cechom skóry noworodka – jest ona ogromnie wrażliwa, a do tego nawet do 10 razy cieńsza niż u dorosłych. Słabiej wiąże wodę, a co za tym idzie – jest narażona na bardzo szybkie przesuszanie. Nie potrafi ochronić się jeszcze przed mikroorganizmami, więc istnieje duże ryzyko problemów związanych z ich obecnością w środowisku. Do tego weź pod uwagę niezakończony proces keratynizacji skóry, który przekłada się na podatność na urazy.
Przyczyny zaczerwienienia mogą być różne – od alergii (zarówno wziewnej, jak i pokarmowej), przez podrażnienia mechaniczne, skórę skłonną do podrażnień, zmiany przejściowe związane z rozwojem dziecka, aż po tzw. rumień noworodkowy. Musisz uważnie obserwować skórę malucha, by stwierdzić, skąd biorą się zaczerwienienia skóry u dzieci.
Więcej na temat tego, co powoduje zaczerwienienia skóry u niemowląt, pisaliśmy w osobnym artykule – polecamy go Twojej uwadze.
Jak krem na zaczerwienienia skóry u niemowląt może pomóc zaczerwienionej skórze Twojego dziecka? To dość proste – jeśli pojawia się problem, należy mu zaradzić. Bardzo często zaczerwienia nie mają wcale podłoża chorobowego i nie są żadnymi odchyleniami od normy, a jedynie jednym z wyzwań na początkowym etapie rozwoju skóry dziecka po narodzinach. Dlatego w wielu przypadkach zamiast sięgać po mocniejsze środki, wystarczy zmienić kilka elementów codziennej rutyny i dodać do dziecięcej kolekcji delikatne kosmetyki, które pomogą na zaczerwienienia.
Pamiętaj – jeśli widzisz wyraźnie, że przez zaczerwienienia Twoja pociecha źle się czuje, nie zwlekaj i od razu podejmij działanie. Równolegle ze zintensyfikowaną pielęgnacją cery maluszka warto zacząć szukać w okolicy sprawdzonego pediatry lub dziecięcego dermatologa, który pozwoli stwierdzić jednoznacznie, jaka jest przyczyna zaczerwienień i czy krem na zaczerwienienia skóry u dzieci wystarczy, czy trzeba poszerzyć diagnostykę. A jeśli maluch ma gorączkę i wyraźny dyskomfort, nie zwlekaj i zacznij od wizyty u lekarza.
Wybierając kosmetyki do skóry dziecka warto mieć na uwadze funkcje, jakie powinny one spełniać. Gdy mówimy o podrażnieniach i zaczerwienieniach, niezwykle ważne są składniki pielęgnacyjne, które muszą znaleźć się w kremie na zaczerwienienia skóry u niemowląt. Dobrze wybrać produkty z pantenolem i gliceryną, które przeciwdziałają stanom zapalnym. Z drugiej strony przydają się takie składniki jak tlenek cynku, lanolina czy alantoina, a także witamina F. W produkcie Cudocell znajduje się również bipoloimer DBC, czyli dibutyrylochityna, składnik stosowany m.in. w leczeniu ran, tworzący na powierzchni skóry swego rodzaju barierę ochronną. To wyjątkowe połączenie składników, które jednocześnie odżywi i wesprze cerę dziecka.
Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…
ZobaczKażda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…
ZobaczWiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…
Zobacz