Wybierz drogerie:

13 stycznia 2023

Sucha skóra u dzieci – przyczyny i pielęgnacja

Porady eksperta

Jednym z największych wyzwań młodych rodziców, których nikt nie do końca się spodziewa, jest sucha skóra u dziecka. Nawet jeśli maluch nie cierpi z powodu innych problemów skórnych, czy innych problemów dermatologicznych, to jego cera i tak jest niezwykle narażona na problemy z przesuszeniem i nadmierną utratą wody. Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemem jest znalezienie dobrego kremu dla dzieci na bardzo suchą skórę, a także praktycznych rozwiązań na codzienną pielęgnację. W tym artykule podpowiemy Ci, jak sobie radzić z suchą skórą u niemowlaka i jak zapobiegać niepożądanym komplikacjom.

Sucha skóra u dziecka – przyczyny i rozpoznanie

Zacznijmy od tego, jak rozpoznać suchą skórę u niemowlaka i zrozumieć, co leży u podstaw problemu. Żeby do tego dojść, należy wyjść od specyfiki dziecięcej cery – co wyróżnia ją na tle skóry dzieci starszych i osób dorosłych?

Przede wszystkim ogromna wrażliwość na czynniki środowiskowe i niska jeszcze odpornosć na radzenie sobie z wyzwaniami otoczenia. Maluchy mają cerę nawet do 10 razy cieńszą niż ich rodzice, co oznacza, że są dużo bardziej narażone na wszelkiego rodzaju otarcia, zadrapania, ale też utratę wody. To właśnie ona jest drugim czynnikiem wpływającym na to, że wiele dzieci zmaga się z problemem suchej skóry. Wszystko ze względu na słabsze wiązanie wody, który powoduje łatwiejsze (i dużo szybsze niż u dorosłych) przesuszanie – dzieje się tak dlatego, że płaszcz lipidowy znajdujący się na powierzchni naskórka jest jeszcze bardzo cienki. Dodatkowo należy wyróżnić brak pełnego wykształcenia gruczołów łojowych i potowych, a także niezakończony proces keratynizacji – każdy z tych aspektów dziecięcej skóry może wpływać na suchą skórę u niemowlaka.

Po czym rozpoznasz suchą skórę u dziecka?

Jednym z najbardziej typowych objawów przesuszenia jest u niemowląt nadmierne rogowacenie skóry, szczególnie na twarzy i czole. W efekcie powstają niewielkie zmiany, które nie są bolesne, ale świadczą o większym problemie. Poza tym szybko zauważysz łuszczenie się naskórka i jego pękanie, a także zaczerwienienie czy małe krostki albo pęcherzyki na powierzchni skóry. Kolejnym objawem będzie poczucie szorstkiej skóry pod palcami, a także negatywne reakcje dziecka na dotyk, zdarza się także ogólne rozdrażnienie.

Krem nawilżający dla niemowląt – jak pielęgnować skórę suchą?

W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby dziecięca kąpiel była przyjazna suchej skórze – do mycia używaj emolientów, nie przedłużaj za bardzo całego procesu, a po wszystkim delikatnie osusz skórę malucha (bez pocierania!).

Potem posmaruj jego skórę kremem dla niemowląt – powinien to być taki preparat, dzięki któremu woda będzie wolniej uciekać ze skóry, a warstwa kremu będzie stanowić barierę ochronną dla malucha. Poniżej opowiemy Ci krótko o tym, co powinno cechować dobry krem na suchą skórę u dziecka.

Jaki powinien być krem dla Twojego dziecka?

Jeśli Twój maluch zmaga się z problemem suchej skóry, koniecznie dodaj do domowej kosmetyczki produkt, który będzie łagodził podrażnienia, zapobiegał odparzeniom i nadmiernemu przesuszeniu cery dziecka.

Co powinno się w nim znaleźć? Odpowiedź jest dość prosta – składniki, które będą miały działanie stojące w opozycji do wyzwań, które stawia nam skóra noworodka. Przyjrzyjmy się więc jej cechom i zastanówmy się, czego potrzebuje dziecięca cera, aby zdrowo się rozwijać.

Problem skóry noworodka(1) Przyczyna Rozwiązanie Przykładowe składniki kremu dla dziecka na suchą skórę
Nadmierna wrażliwość, podatność na urazy i zaczerwienienia Cienka skóra (5-10 razy cieńsza niż u dorosłego) Przyczynowa i profilaktyczna pielęgnacja skóry Beta glukan z owsa –  chroni przed mikroorganizmami(2) ;alantoina – chroni przed podrażnieniami, zmniejsza zaczerwienienie skóry(3); pantenol – łagodzi podrażnienia(4)
Słabe wiązanie wody = łatwe przesuszanie Bardzo cienki płaszcz lipidowy na powierzchni naskórka Nawodnienie skóry i wzmocnienie bariery lipidowej (nawilżenie + natłuszczenie); działanie okluzyjne i ograniczenie naturalnego procesu utraty wody przez skórę witamina F – wzmacnia barierę hydrolipidową(5); lanolina – natłuszcza(6); gliceryna – nawilża(7)
Problemy z adaptacją w wysokiej i niskiej temperaturze Gruczoły łojowe i potowe nie są jeszcze w stanie spełniać funkcji wydzielniczych (nie są w pełni rozwinięte) Wsparcie funkcji gruczołów przez składniki kosmetyków lanolina, alantoina – natłuszczają skórę(8)

Wiesz już jak pielęgnować suchą skórę niemowlaka. Poznaj również sposoby na zadrapania u dzieci!

 

Przypisy:

(1) A.J. Sybilski, Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!, PEDIATR MED RODZ 2012, 8(4), s. 375–379.

(2)  M. Rondanelli, A. Opizzi, F. Monteferrario, The biological activity of beta-glucans, Minerva Medica 2009, 100(3), s. 237-245. Online: https://europepmc.org/article/med/19571787

(3) Kapuścińska, I. Nowak, Wykorzystanie mocznika i jego pochodnych w przemyśle kosmetycznym, CHEMIK 2014, 68 (2), s. 91–96.

(4) L.N. Scott i in., Safety Assessment of Panthenol, Pantothenic Acid, and Derivatives as Used in Cosmetics, International Journal of Toxicology 2022, 41(3), s. 77–128.

(5) S.K. Schagen i in., Discovering the link between nutrition and skin aging, Dermatoendocrinol 2012, 4(3), s. 298-307.

(6) S. Purnamawati i in., The Role of Moisturizers in Addressing Various Kinds of Dermatitis: A Review, Clin Med Res 2017, 15(3-4), s. 75-87.

(7) M. Milani, A. Sparavigna, The 24-hour skin hydration and barrier function effects of a hyaluronic 1%, glycerin 5%, and Centella asiatica stem cells extract moisturizing fluid: an intra-subject, randomized, assessor-blinded study, Clin Cosmet Investig Dermatol., 2017, 10, s. 311-315.

(8) E. Abarca Lachén, P. Hernando Martínez, Y. Gilaberte Calzada, The Most Useful Pharmaceutical Formulations (Individualized Medications) in Pediatric Dermatology: A Review, Actas Dermo-Sifiliográficas (English Edition) 2021, 112 (4), s. 302-313

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz