Głównym zadaniem młodych rodziców jest wprowadzenie nowonarodzonego maluszka w zupełnie obcy dla niego świat. Oprócz zaspokajania podstawowych potrzeb fizjologicznych muszą pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry niemowlaka. Dlaczego to takie ważne? Tuż po narodzinach, niemowlę nie posiada jeszcze wykształconej ochrony przed mikroorganizmami, zanieczyszczeniami powietrza i czynnikami atmosferycznymi. Zanim tę odporność uzyska, naszym zadaniem jest zadbać o prawidłową pielęgnację u niemowlaka, by jego adaptacja do nowego środowiska przebiegła jak najsubtelniej.
Skóra maluszka zdecydowanie różni się od skóry dorosłego. Jest do dziesięciu razy cieńsza, zarazem do dziesięciu razy bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień. Dodatkowo posiada bardzo cienki płaszcz lipidowy, co sprawia, że słabiej wiąże wodę i łatwo się wysusza. Gruczoły potowe i łojowe nie spełniają jeszcze wszystkich swoich funkcji, a skóra posiada zbyt mało melaniny — te czynniki powodują większą wrażliwość na wysokie temperatury i światło słoneczne. Należy wspomnieć także o podatności na urazy oraz o wilgotnym środowisku, w którym często przebywa pupa naszego niemowlęcia. Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko powstania zapaleń skóry, otarć, powodują odparzenia i zaczerwienienia. Zadaniem rodziców jest zapewnić odpowiednie nawilżenie i prawidłową regeneracyjną pielęgnację niemowlaka, by chronić maleństwo przed bolesnymi lub niekomfortowymi dolegliwościami.
Jeśli Twój maluszek nie posiada problemów skórnych czy alergicznych, a zależy Ci na tym, by jego skóra była odżywiona i nawilżona, możesz spróbować metod wykorzystujących środki i kosmetyki w 100% naturalne. Sprawdzą się one w pierwszych tygodniach życia, kiedy skóra dzieciątka jest jeszcze pozbawiona wszelkiej ochrony. Do mycia dziecka można użyć czystej wody z kilkoma kroplami odżywczego olejku migdałowego, a w późniejszych tygodniach i miesiącach — płynów do kąpieli dla niemowląt opartych o dobry skład.
Oprócz higieny maluszka ważnym elementem pielęgnacji jest stworzenie na skórze warstwy ochronnej, zabezpieczającej przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego i pełniącej jednocześnie funkcje regeneracyjne. Do tego służą wszelkie kremy dla niemowląt, maści i emulsje, o działaniu mocno nawilżającym i zarazem chroniące przed słońcem, wiatrem i zanieczyszczeniami powietrza. Może się zdarzyć, że skóra niemowlaka będzie wymagać dodatkowej ochrony i mocniejszych, lecz równie bezpiecznych środków.
W prawie połowie przypadków zmian skórnych u dzieci stosuje się emolienty. Musimy pamiętać, by nie używać ich na już powstały stan zapalny. Wybierajmy emolienty pozbawione substancji, mogących wywołać podrażnienia i niepożądane reakcje, takich jak: alergeny białkowe, wyciąg z orzeszków ziemnych, glikol propylenowy, chlorek sodu i mocznik. Wskazane są natomiast substancje silnie nawilżające (humektanty), a także te pełniące rolę tarczy ochronnej (np. biopolimery) . Dodatkowo zbawienny wpływ na podrażnioną skórę wykazują między innymi pantenol, lanolina, alantoina czy witamina F. Jeśli poszukujesz bezpiecznego produktu, jednocześnie zawierającego te wszystkie, dobroczynne składniki, wypróbuj krem CUDOCELL MAX. Jest on przebadany dermatologicznie i działa wielokierunkowo, dbając o skórę naszych pociech już od 1 miesiąca życia.
Pamiętaj, że powyższe wskazówki dotyczą profilaktyki i codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Jeśli u Twojego dziecka pojawiły się niepokojące zmiany, rany lub mocne zaczerwienienia — skontaktuj się z lekarzem dermatologiem. Jeśli jednak chcesz zminimalizować ryzyko powstania problemów skórnych i zapewnić maleństwu komfort życia w nowym otoczeniu, pamiętaj, by wybierać produkty stworzone z przebadanych i bezpiecznych substancji, spełniające funkcje regeneracyjne, nawilżające i pełniące rolę tarczy ochronnej przed szkodliwymi dla malucha czynnikami.
Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…
ZobaczKażda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…
ZobaczWiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…
Zobacz