Wybierz drogerie:

29 września 2022

Pieluszkowe odparzenie skóry – objawy, przyczyny, pielęgnacja

Pielęgnacja

Jeśli niedawno w Twoim domu pojawił się nowy członek rodziny, temat PZS z pewnością nie jest Ci obcy – pieluszkowe odparzenie skóry należy do najczęstszych problemów skórnych dotykających niemowlęta. Skąd taka powszechność tego schorzenia i co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku, gdy objawy już wystąpią, albo jak im w ogóle zapobiec? Zacznijmy od podstaw, czyli przyczyn PZS.

Co to pieluszkowe odparzenie skóry?

Pieluszkowe odparzenie skóry jest dokuczliwym dla dziecka stanem zapalnym skóry. Pojawia się wszędzie tam, gdzie pieluszka przylega do ciała, dlatego dotyka okolice pupy. Opowiedzmy nieco o tym, skąd się bierze i jakie są jego symptomy.

Przyczyny pieluszkowego odparzenia skóry

Pieluszkowe odparzenie skóry to prawdziwa zmora rodziców i dzieci. Z czego wynika taka powszechność tej dolegliwości?

Przede wszystkim u jej podłoża leży nierozwinięta jeszcze do końca skóra dziecka, która może być nawet do 10 razy cieńsza niż u dorosłego człowieka. Jej bariera lipidowa jest dużo słabsza, a podatność na ataki przeróżnych mikroorganizmów – niższa.

 • Zbyt rzadkie przewijanie. Higiena jest kluczem do uniknięcia pieluszkowego odparzenia skóry. Wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zamiast zastanawiać się, co na pieluszkowe odparzenie skóry, lepiej określić, co robić, aby do niego nie dopuścić. Na pierwszym miejscu stawiamy częste zmiany pieluszek, które zapobiegną rozwojowi bakterii i odparzeniom, na przykład od moczu.
 • Otarcia odpieluszkowe. Zdarza się, że nawet regularnie zmieniane pieluchy są zbyt drażniące dla skóry malucha. Mogą być też źle dopasowane – koniecznie upewnij się, że nie są za małe i nie wrzynają się w pachwiny czy pupę.
 • Uczulenie na składniki zawarte w pieluszce. Zapewne wiesz, że pielucha Twojego dziecka to nie tylko materiał – to też często substancje zapachowe czy wybielacze, które mogą powodować podrażnienia, a w rezultacie – odparzenie skóry.
 • Niedostatecznie przewiewne pieluchy. Brak cyrkulacji powietrza sprzyja rozwojowi bakterii, a skóra, która nie może oddychać, ulega odparzeniom.
 • Nieprawidłowo dopasowane kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka. Zbyt mocne czy perfumowane kosmetyki potrafią zniszczyć naturalną odporność skóry dziecka i wywołać alergie. Dlatego tak ważny jest dobór kosmetyków, które będą dostosowane do potrzeb maluchów (naturalne, emolientowe, bezzapachowe). Dotyczy to zarówno płynów do kąpieli, szamponów, jak i kremów czy balsamów.

Pieluszkowe odparzenie skory – objawy

Czym objawia się pieluszkowe odparzenie skóry? Do najczęstszych symptomów należą:

 • zmiany skórne – wysypki w różnym typie, np. grudki, wypryski,
 • rumień,
 • zaczerwienienie,
 • nadwrażliwość w miejscu dotkniętym zmianami,
 • ból przy dotykaniu,
 • pogorszone samopoczucie u dziecka,
 • nadżerki,
 • schodząca skóra (a dokładniej – złuszczający się naskórek).

Co na pieluszkowe odparzenie skóry? Pielęgnacja

Jeśli PZS dotknęło skórę Twojego dziecka, zastanów się, co to spowodowało. Jeśli to konieczne, zmień pieluchy i używane kosmetyki. Koniecznie zapewnij skórze przewiewne środowisko i jeśli to możliwe, nie zakładaj nowej pieluszki natychmiast po zdjęciu poprzedniej. Aby przeciwdziałać odparzeniu i zapobiec mu na przyszłość, wybierz odpowiedni krem na odparzenia.

Krem na pieluszkowe odparzenie skóry

Warto wybrać taki krem, który będzie miał dobry skład – w Cudocell znajduje się tlenek cynku, beta-glukan z owsa, witamina F, gliceryna, pantenol, lanolina oraz stosowany m.in. w leczeniu ran biopolimer DBC. Upewnij się, że maść na pieluszkowe odparzenie skóry, którą wybierzesz, będzie odpowiednio przebadana, a jej działanie – potwierdzone dermatologicznie.

Więcej o tym, jaki krem dla niemowląt wybrać, pisaliśmy ostatnio na naszym blogu.

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz