Wybierz drogerie:

13 lutego 2023

Odparzenia u dzieci – profilaktyka i pielęgnacja przeciw odparzeniom

Porady eksperta

Jeden z najczęstszych problemów u najmłodszych to niestety odparzenia. U niemowląt skóra na pupie jest tak delikatna, że nawet najdrobniejsze potknięcie w jej pielęgnacji może doprowadzić do niepożądanych efektów, a niewłaściwie poprowadzone leczenie tych stanów – doprowadzić do jeszcze większych komplikacji. Jak więc zapobiegać odparzeniom u dzieci i co zrobić, gdy taki stan już się pojawi?

Odparzenia u niemowląt – profilaktyka

Dlaczego problem odparzeń u dzieci poniżej roku życia – a właściwie u wszystkich pieluszkowanych maluchów – jest tak duży? Na pewno udało Ci się zauważyć, że niemowlęta, mimo wytężonych starań opiekunów, z ogromną łatwością ulegają otarciom czy zadrapaniom – nawet ich bardzo delikatne, malutkie paznokcie potrafią przysporzyć skórze niemowlęcia sporo kłopotów. Do tego dochodzą warunki atmosferyczne, do których ciało dziecka jeszcze nie jest przyzwyczajone – dziecięca skóra gorzej radzi sobie ze zmianami temperatur oraz oddziaływaniem światła słonecznego (to ze względu na niewielkie ilości melaniny). Do tego warto dodać problemy związane z nieprzewiewnymi pieluszkami i przypadkowe otarcia zbyt szorstkim materiałem, a przepis na odparzenia gotowy.

Co, jako rodzic, możesz zrobić, żeby tak się nie działo?

Zadbaj o prewencję. Zmieniaj regularnie pieluszki, zachowaj ostrożność przy przewijaniu i regularnie wietrz pupę dziecka przed założeniem nowej pieluchy, a do codziennej pielęgnacji dodaj właściwe kosmetyki – emolientowe żele do kąpieli i dobry krem przeciw odparzeniom dla niemowląt to podstawa.

Szerzej o temacie piszemy w artykule Sposoby na odparzenia u dzieci – jeśli więc szukasz konkretnych wskazówek, to właśnie tam je znajdziesz!

Krem przeciwodparzeniowy dla niemowląt – jak wybrać ten właściwy?

Wybierając krem dla niemowląt na odparzenia musisz skupić się na bardzo wielu aspektach, aby zapewnić dziecku jak najlepszą pielęgnację. Chodzi bowiem nie tylko o rozsądnie brzmiące składniki, lecz także skuteczność potwierdzoną badaniami i odpowiednio zbilansowaną formułę.

Oto, co powinno się znaleźć w kremie przeciw odparzeniom dla niemowląt (i dlaczego):

  • składniki łagodzące podrażnienia, np. witamina F czy pantenol, który działa kojąco na wszelkiego rodzaju podrażnienia, a do tego łagodzi aktywnie pieczenie oraz swędzenie skóry.
  • składniki nawilżające, np. gliceryna. Ma ona nie tylko właściwości bezpośrednio nawilżające, lecz także chroni skórę przed utratą wody, co jest szczególnie cenne w przypadku niemowlęcej cery skłonnej do odwodnienia ze względu na cienką barierę hydrolipidową.
  • składniki chroniące skórę dziecka przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, np. lanolina, czyli wosk zwierzęcy pozyskiwany z owczej wełny. To o tyle przyjazny maluchom składnik, że jest hipoalergiczna, nie ma więc ryzyka wystąpienia negatywnych reakcji.
  • składniki wzmacniające barierę ochronną. Do najbardziej unikalnych, a przy tym skutecznych składników z tej kategorii należy DBC, czyli Dibushield PRO-HEAL, w 100% naturalny polimer tworzący na powierzchni skóry niewidoczną ochronną barierę.
  • składniki przynoszące ulgę w bólu, np. beta-glukan z owsa, który szybko zmniejsza zaczerwienienie, ból oraz swędzenie.

Pamiętaj, że struktury skórne u niemowląt nie są jeszcze w pełni wykształcone, dlatego kosmetyk, który wybierzesz, musi spełniać wszystkie istotne normy. Zwróć uwagę na produkty cieszące się uznaniem dermatologów i specjalistów, czyli te godne zaufania oraz polecenia. CUDOCELL MAX to produkt, który zdobył tytuł Dziecięcej Marki Roku 2021 – taki certyfikat mówi wiele o jakości. A to dopiero początek – niezależne badania przeprowadzone przez Hamilton Poland potwierdziły m.in. wysoką jakość kremu i jego skuteczność w ochronie przed utratą wody produktu.

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz