Wyciszenie niemowlaka przed snem jest ważnym krokiem w dbaniu o higienę snu malucha. Jak stworzyć spokojne środowisko sprzyjające zdrowemu snu? O co zadbać, aby Twój maluch czuł się dobrze każdej nocy i chętnie kładł się spać? Jak wyciszyć dziecko przed snem? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą pomóc w wyciszeniu niemowlaka przed snem.
Na samym początku warto zadać sobie pytanie, dlaczego dziecko nie jest senne w godzinach wieczornych – może miało za mało aktywności w dzień albo czymś się stresuje? Może środowisko mu nie sprzyja (hałas, światło, bałagan) czy w ogóle brakuje w Waszym domu spójnej rutyny, która uspokajałaby maluszka i przygotowywała go do snu?
Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które możesz spróbować zmienić w Waszej codzienności, aby sen przychodził szybciej, dzięki wyciszeniu dziecka przed snem. Czy któreś z nich odpowiadają na problemy niemowlaka?
Stwórz regularną rutynę przed snem, która pomoże niemowlakowi przygotować się do spania. Idealne będą ciepła kąpiel i pielęgnacja ciała (nawilżający balsam emolientowy, krem ochronny dla niemowląt) i delikatny masaż oliwką, po którym zabierzesz dziecko do łóżeczka na czytanie książki lub inną rutynową, uspokajającą wspólną czynność.
Zadbaj o ciche i przyjemne otoczenie w sypialni maluszka. Koniecznie wyłącz telewizor, radio lub inne źródła hałasu. Jeśli mieszkasz blisko ulicy, nie otwieraj okna podczas zasypiania dziecka (przewietrz pokój przed snem), aby dźwięki miasta nie przeszkadzały dziecku w zasypianiu.
Wiele niemowląt uspokaja się, gdy są kołysane lub tulone na rękach. Możesz użyć kołyski lub delikatnie przechylać niemowlaka na rękach. Upewnij się, że dziecko jest bezpieczne – nie zostawiaj go samego w łóżeczku podczas kołysania.
Wiesz, jak wiele niemowląt reaguje pozytywnie na monotoniczne dźwięki, takie jak biały szum? Możesz użyć specjalnego urządzenia do generowania białego szumu (takiego jak słynne misie szumisie) lub nawet włączyć delikatnie szumiący wentylator czy suszarkę do włosów.
Jeśli maluszek nie lubi spać w całkowicie cichym pokoju, cicha i relaksująca muzyka może pomóc w wyciszeniu go. Wybierz spokojne utwory albo dźwięki natury, które nie są zbyt stymulujące.
Umieść w pokoju niemowlaka delikatną lampkę nocną (nie bardzo jasną) lub użyj uwielbianej przez maluszki lampki z projektorem, która emituje uspokajające wzory na suficie. To może stworzyć kojącą atmosferę przed snem. Unikaj mocnego, kontrastowego światła.
Niektóre olejki eteryczne, takie jak lawenda czy rumianek, mają właściwości odprężające i relaksujące. W przypadku niemowląt najbezpieczniej będzie użyć dyfuzora i niskiego stężenia olejku. Upewnij się, że olejki są bezpieczne (unikaj olejków zapachowych – to właśnie ekstrakty eteryczne są tutaj kluczowe) i w razie wątpliwości skonsultuj się z pediatrą przed użyciem.
Delikatny masaż może pomóc niemowlakowi się zrelaksować przed snem. Użyj delikatnego dotyku i wykonuj łagodne ruchy po ciele niemowlaka – większość dzieci lubi szczególnie głaskanie brzuszka lub masowanie stópek.
Wybierz dla maluszka miękkie, przewiewne ubranka i przykryj go lekkim, ale ciepłym kocem. Komfort termiczny jest istotny dla dobrego snu.
Pamiętaj, że jakiekolwiek dolegliwości skórne, w tym te bardziej niepozorne, takie jak podrażnienia skóry niemowląt czy odparzenia pupy u dzieci, mogą przeszkadzać w wyciszeniu się przed snem, dlatego tak istotne jest zadbanie o odpowiednią pielęgnację wrażliwych miejsc i dobór kosmetyków. Cudocell Max to krem ochronno-regenerujący dla dzieci i niemowląt, który delikatnie zadba o obszary dotknięte dolegliwościom skórnym maluszka, zapewniając mu miękkość skóry i komfort.
Unikaj gwałtownych ruchów i hałasów tuż przed snem niemowlaka. Działania takie jak skakanie, bieganie czy energiczne zabawy mogą niepotrzebnie rozbudzić dziecko. Postaraj się stworzyć spokojną atmosferę snu – to zdecydowanie pomoże w wyciszeniu niemowlaka.
Jak wyciszyć niemowlaka przed snem? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że musisz znaleźć metody, które najlepiej zadziałają dla Twojego maluszka. Co ciekawe, zdarzają się dzieci, które w całkowitej ciemności nie zasną, więc od wszystkich zasad będą wyjątki. Jednak niezawodny sposób to właśnie rutyna – najważniejsze jest to, żeby maluszek nauczył się kojarzyć poszczególne działania z przygotowaniem do snu.
Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…
ZobaczKażda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…
ZobaczWiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…
Zobacz