Pielęgnacja niemowlęcia to temat wydawałoby się prosty, jednak im dłużej myślisz o szczególnych potrzebach maluszka, tym więcej pytań zadajesz sobie każdego dnia. Wiemy, że chcesz zadbać o dziecko jak najlepiej, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym odpowiadamy na jedno z najczęstszych pytań związanych z pielęgnacją, czyli: jak często kąpać niemowlaka? Codziennie, co dwa dni, a może dużo częściej czy rzadziej? Kiedy zacząć kąpiele noworodka? Jak długo powinny one trwać i o czym trzeba jeszcze pamiętać? Pomożemy Ci być najlepszym opiekunem Twojej pociechy.
Wiesz już na pewno jako rodzic, że skóra maluszka nie działa tak samo jak skóra starszego dziecka, ani tym bardziej skóra dorosłego. Jest ona dużo bardziej wrażliwa i nawet do 10 razy cieńsza niż Twoja, a do tego słabo wiąże wodę i jest skłonna do przesuszania. Cechuje ją także wysoka podatność na urazy (proces keratynizacji wciąż trwa) i wrażliwość na światło słoneczne (to za sprawą niskiej zawartości melaniny). Co więcej, gruczoły łojowe i potowe nie spełniają jeszcze w pełni swoich funkcji wydalniczych – oznacza to, że maluszki nie pocą się w takim stopniu jak starsze dzieci, a ich skórę dużo łatwiej przesuszyć, ponieważ nie mają naturalnego natłuszczenia.
W związku z tym wszystkim, co wpływa na charakterystykę dziecięcej skóry, określenie częstotliwości kąpieli jest naprawdę kluczowe. Są oczywiście dzieci, które dobrze znoszą codzienne mycie, ale jeśli nie ma takiej konieczności, wcale nie musisz kąpać malucha co wieczór.
Z drugiej strony, wciąż mówi się o tym, że wieczorna kąpiel to rytuał przygotowujący niemowlę do spania i pozwalający na zbudowanie regularnej rutyny. Nie jest jednak niezastąpione – co będzie lepsze dla dziecięcej skóry?
Rzeczywiście dobrze wprowadzić rutynę, dzięki której organizm dziecka będzie wiedział, że nadchodzi pora na sen. Jednak zamiast codziennych kąpieli możesz stosować albo naprzemienne kąpiele na sucho i na mokro, albo poza regularnymi kąpielami w wanience pielęgnować skórę dziecka za pomocą zwilżonej gąbeczki, myjki czy wilgotnych chusteczek.
Jak wiesz, dzieci są szczególnie podatne na odparzenia, dlatego konieczna jest regularna i bardzo dokładna higiena miejsc intymnych maluszka. Delikatnie przemywaj nawilżoną myjką lub czystą wodą pachwiny, uda i pupę dziecka, aby skutecznie zadbać o czystość tych okolic. Poza tym nie zapominaj o wszelkich fałdkach skóry na ciele dziecka, na przykład na szyjce czy rączkach – tam mogą gromadzić się resztki pokarmu brudzące skórę w wyniku ulewania, a w konsekwencji stanowić pożywkę dla bakterii. Gdy maluch zacznie dotykać przedmioty i swoje otoczenie dłońmi, to właśnie na nich będzie trzeba skupić się w następnej kolejności.
Opowiedzieliśmy już o tym, jak często powinno się kąpać niemowlaka – teraz czas na kilka wskazówek dotyczących tego, jak to robić.
Przede wszystkim zastanówmy się nad kwestią kosmetyków, bo to od nich w znacznej części zależy to, w jakiej kondycji będzie skóra dziecka.
Jeśli chodzi o kosmetyki stosowane w trakcie kąpieli, w pierwszej kolejności skup się na emolientach – delikatna, wrażliwa, skłonna do podrażnień i przesuszania skóra malucha podziękuje Ci za troskę, jaką dają te substancje. Dzięki nim utrzymasz prawidłowy poziom nawilżenia, natłuszczenia oraz elastyczności cery maluszka.
A co po kąpieli? Koniecznie zwróć uwagę na to, jaki krem ochronny do skóry dziecka wybierzesz. Dobierz taki, który będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb maluszka, atestowany i właściwie przebadany. Możemy pokazać Ci, jak powinien wyglądać dobry kosmetyk tego typu, na przykładzie Cudocell Max. Kluczowy jest właśnie skład: Cudocell zawiera tlenek cynku, beta-glukan z owsa, witaminę F, glicerynę, pantenol, lanolinę i alantoinę. Ostatni niezwykle istotny składnik to biopolimer DBC, czyli dibutyrylochityna – składnik, który stosuje się m.in. w leczeniu ran, a jego zawartość w kremie Cudocell wspiera kondycję skóry maluszka.
Pamiętaj – kąpiel to bardzo ważny element rutyny dla dziecka. Zapewnij mu największy komfort.
Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…
ZobaczKażda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…
ZobaczWiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…
Zobacz