Wybierz drogerie:

22 lipca 2022

8 sposobów na odparzenia u dzieci

Zdrowie

Aby mieć pewność, że dziecko otrzyma najlepszą możliwą opiekę, poszukujesz rozwiązań, które sprawdziły się u innych rodziców – pytasz przyjaciół, lekarzy, sięgasz po wsparcie internetu. Chcemy pomóc Ci lepiej zrozumieć potrzeby skóry dziecka i podpowiedzieć, jak radzić sobie z nawet najtrudniejszymi odparzeniami, a także zapobiegać dyskomfortowi malucha. Ten wpis poświęciliśmy przede wszystkim sprawdzonym domowym sposobom na odparzenia u dzieci oraz działaniom, które możesz podjąć, aby zapobiegać tego rodzaju dolegliwościom. Jeśli z kolei jesteś ciekaw, co powinno cechować dobry krem na odparzenia – zerknij na koniec wpisu!

Sposoby na odparzenia pieluszkowe

Złota zasada: zapobiegać!

Wiele czynności związanych z pielęgnacją ciała dziecka można dostosować w taki sposób, by maksymalnie obniżyć ryzyko wystąpienia odparzeń. Oto kilka praktycznych porad, które u niemowląt możesz wdrożyć do codziennej rutyny właściwie od razu:

  1. Zmieniaj pieluszkę regularnie. Dwie godziny to średni czas, co który powinieneś przewijać dziecko (oczywiście gdy dziecko tylko się zmoczy, w innym przypadku zmień pieluchę od razu). Zbyt rzadkie dbanie o higienę dziecka to pewne odparzenia.
  2. Zachowaj dużą ostrożność i delikatność przy przewijaniu dziecka. Jakiekolwiek podrażnienia skóry, otarcia,
  3. Myj pupę dziecka za każdym razem, gdy zmieniasz jego pieluszkę. W zależności od tego, jak delikatna jest skóra Twojego malucha, możesz użyć do tego miękkich wacików, chusteczek nawilżanych lub wykorzystać bieżącą wodę i delikatne mydło (ostatnia opcja najlepiej sprawdzi się u dzieci szczególnie wrażliwych na otarcia).
  4. Osuszaj i wietrz pupę niemowlęcia przed założeniem nowej pieluszki. Dzięki temu unikniesz odparzeń wynikających z niewystarczającej przewiewności pieluszek oraz szybciej wygoisz zaistniałe już ranki.
  5. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry dziecka i odnowę warstwy lipidowej skóry. W tym celu stosuj na przykład delikatny krem do pielęgnacji dzieci i niemowląt, a w czasie kąpieli uzupełnij pielęgnacje o delikatne żele emolientowe.

Tradycyjne sposoby na odparzenia, które możesz przetestować – ale uważnie i ostrożnie

  • Zasypka z mąki ziemniaczanej – według wielu to skuteczny sposób na odparzenia. Dzięki skrobi mąka ma łagodzić zmiany skórne. Choć to prawda, to w połączeniu z pieluszką i wilgotnym środowiskiem może zmienić się w podrażniające delikatną skórę maluszka grudki.
  • Napary ziołowe – na przykład z nagietka lub rumianku. Jeśli masz pewność, że Twoje dziecko nie ma alergii na żadne z tych ziół, możesz zastosować naturalny ziołowy napar do przemywania pupy dziecka przy zmianie pieluszki.

Niezawodny sposób, czyli krem na odparzenia

Nie mamy wątpliwości, że niezawodny i naprawdę sprawdzony numer jeden na odparzenia to po prostu odpowiedni krem dla dzieci, taki jak Cudocell Max. Dobry skład i pozytywne doświadczenia rodziców są zdecydowanie godne zaufania i nie warto ryzykować samopoczucia dziecka, testując wyłącznie domowe sposoby.

Jaki powinien być dobry krem na odparzenia dla maluchów?

  • Dostosowany do potrzeb każdej, nawet bardzo wymagającej skóry – w tym u niemowląt i dzieci, które mają naprawdę wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę.
  • Bezpieczny do pielęgnacji skóry, która:
    • wykazuje tendencję do podrażnień przez czynniki zewnetrzne,
    • jest narażona na przesuszenie,
    • może ulec otarciom czy moga pojawić się zaczerwienienia.
  • Zawiera tylko bezpieczne składniki, które nie podrażniają dodatkowo skóry dziecka. Cudocell Max to unikalna kompozycja składników, o których wiemy najwięcej, które są przebadane i mają potwierdzone działanie. Mamy na myśli:
    • cynk,
    • beta-glukan (z owsa),
    • witaminę F,
    • glicerynę,
    • pantenol,
    • lanolinę,
    • alantoinę,
    • biopolimer DBC – naturalna tarcze ochronną.
  • Stanowi barierę przed aspektami, które mogłyby pogorszyć stan zapalny, np. utratą wody czy szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
  • Szybko się wchłania – chyba każdy rodzic choć raz doświadczył kłopotów, które wiążą się z tłustymi, pozostającymi na powierzchni skóry kremami, które pozostawiają białe ślady i brudzą ubrania. Dlatego lepiej wybrać preparat, który pozwoli tego uniknąć.
  • Pozwala na wygodną aplikację, np. za pomocą tubki, która zapobiega brudzeniu dłoni i pozwala na zachowanie higieny wewnątrz opakowania.

Ważne! Sprawdź koniecznie, czy krem, który planujesz stosować u maluchów, został przetestowany dermatologicznie przez niezależne akredytowane laboratorium. Dla wielu dzieci ważne jest, by spełniał m.in. wymagania testu kompatybilności ze skórą z tendencją do występowania atopowego zapalenia skóry i szczególnie wrażliwą – nie każdy rodzic ma świadomość, że takie zapewnienia producentów także wymagają potwierdzenia w konkretnych badaniach.

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Zdrowie

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz